Očuvanje prirode jedan je od temeljnih prava i obaveza svakog građanina RH (Ustav Republike Hrvatske), a zahvaljujući svojem geografskom položaju, geologiji i klimi Republika Hrvatska ima veliku geološku, krajobraznu i biološku raznolikost. I drugi dokumenti na svjetskoj razini ukazuju na potrebu i obavezu očuvanja bioraznolikosti kroz očuvanje ekosustava i prirodnih staništa in-situ te održavanje i obnavljanje populacije vrsta sposobnih za opstanak u njihovom prirodnom okruženju (Konvencija o biološkoj raznolikosti potpisana na Konferenciji Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju, 1992. u Rio de Janeiru). Ekosustav čini prirodna zajednica živih organizama i nežive prirode koji međusobno djeluju na jednom području i omogućuju kruženje tvari. Za prirodne ekosustave važno je načelo samoregulacije.
šumama i šumskim ekosustavom omogućio je očuvanje sastavnica koje sudjeluju u njegovoj stabilnosti i dugotrajnoj održivosti. Osim gospodarske vrijednosti šuma važno je istaknuti i druge usluge šumskog ekosustava. Šumski ekosustavi često sadrže različita staništa što značajno povećava njihovu bioraznolikost kao što su izvori, potoci, bare, šumski rubovi i čistine, ali i specifična mikrostaništa stara stabla ili trulo drvo. Prisustvo velikog broja strogo zaštićenih i/ili ugroženih biljnih, životinjskih i vrsta gljiva potvrđuje izniman doprinos šuma ukupnoj bioraznolikosti Hrvatske.
Šume su izuzetno važne u očuvanju kvalitete zraka, tla i vode, a time utječu i na klimu pojedinog područja. U Republici Hrvatskoj, sustav gospodarenja državnim i privatnim šumama je definiran kroz izradu dokumenata
Istraživanja gljiva i orhideja koja su provedena na ovom području od strane Centra za istraživanje gljiva „Russula“ Novska potvrđuju biološku raznolikost stare šumske sastojine hrasta kitnjaka Quercus petraea, običnog graba Ostrya carpinifolia i bukve Fagus sylvatica kao i poneku topolu (Populus spp.) na području GJ Novsko brdo.
Gljive su skupina heterotrofnih organizama koja zbog svoje građe ne spada u carstvo biljaka niti u carstvo životinja, već ih svrstavamo u zasebno carstvo gljiva s razvijenim različitim hranidbenim strategijama. Bez djelovanja gljiva saprotrofa (razlagači) ne bi moglo doći do razlaganja organskih tvari biljnog porijekla u prirodi. One imaju iznimno značajnu ulogu posebno u šumskim ekosustavima jer razlažu otpadne organske tvari biljnog porijekla kao što su celuloza, hemiceluloza, pektini i posebno lignini u neorganske sirovine i ponovno ih vraćaju u prirodu. Kad ne bi bilo saprotrofskih gljiva, šume bi se ugušile od vlastitog otpadnog materijala. Kao simbionti gljive su povezane s korjenovim sustavom biljaka tvoreći mikorizu ili u zajednici s algama i cijanobakterijama tvore lišajeve. Mikoriza je iznimno važna za zdravlje šumskog drveća i drugih mikoriznih biljaka.
S gledišta ljekovitosti, praktički se koriste svi dijelovi gljive počevši od micelija, spora sklerocija (trajni stadij u nekih gljiva u obliku čvrstih gomoljastih skupina hifa), strome (osnovno, potporno tkivo organa bez specifične funkcije)
U nekim kulturama korištenje gljiva u svrhu liječenja odavno se primjenjuje, ali zahtijeva dobro poznavanje svojstava svake gljive kao i bolesti koje liječe te je za njihovu upotrebu potrebno primijeniti posebnu pažnju i znanje.
Kao i većina drugih organizama, gljive mogu biti ugrožene ljudskim aktivnostima. Gljive najviše ugrožava nestanak i degradacija staništa, sječa i iskorištavanje šuma, hidrotehnički zahvati, prometni koridori, razna onečišćenja, a zadnjih desetljeća klimatske promjene vidljive u povećanja učestalosti i intenziteta požara, suša, ekstremnih temperatura, oluja, poplava. Nestručno skupljanje plodišta jestivih gljiva i prekobrojno skupljanje gljiva također utječe na ugroženost gljiva.
Na području Republike Hrvatske postoje brojne gljivarske udruge ili društva koje kroz svoje djelovanje promiču znanja o gljivama i prirodi. Neke od glavnih smjernica djelovanja se odnose na:
- Promicanje zaštite i očuvanja prirode
- Edukacija poznavanja gljiva i njihove funkcije
Dobro je znati:
• Nikad ne berite zaštićene i ugrožene vrste gljiva
• Uvijek ostavite nekoliko gljiva da se mogu obnoviti spore
• Nikad nemojte namjerno gaziti i uništavati gljive
• Gljive uvijek očistite u šumi ili nekom drugom staništu na kojem ste ih pronašli
• Nikad ne berite mlade gljive
• Ne berite prezrele gljive
• U šumi i drugim staništima ne ostavljajte otpatke, ponesite ih nazad i odložite u za to namijenjene spremnike
• Gljive skupljajte racionalno i samo u količinama koja su potrebne i dovoljne za obrok u vašoj obitelji!
Otrovne gljive mogu izazvati ozbiljna trovanja (micetizam) osobe koja ih je konzumirala, što može dovesti i do smrtnog ishoda. Nisu sve otrovne gljive podjednako otrovne, a simptomi trovanja razlikuju se kod pojedinih vrsta otrovnih gljiva. Iznimno je važno na vrijeme potražiti liječničku pomoć, a posebno su ugrožena djeca.
Postoje brojni mitovi o tome kako prepoznati otrovnu gljivu, a posebno je opasno nasjesti na priče kako otrovne gljive kuhanjem gube svoj otrov. Otrov je u većini slučajeva termostabilan, što znači da se kuhanjem ne uništava.
U slučaju najmanje sumnje u trovanje gljivama, potrebno je što hitnije uputiti pacijenta u najbližu bolnicu. Treba obavezno ponijeti dijelove konzumiranih gljiva, ako je to moguće. Na putu do bolnice je važno izazivati povraćanja.
Najčešća trovanja gljivama javljaju se od uživanja jestivih ali pokvarenih gljiva.
Kako bi izbjegli mogućnost trovanja gljivama, potrebno je pridržavati se sljedećih pravila:
- Ne berite i ne jedite gljive u koje niste sasvim sigurni.
- Postoji li i najmanja sumnja u identifikaciju – tu gljivu nemojte konzumirati.
- Ne postoji ni jedno opće pravilo kojim bi otrovnu gljivu razlikovali od jestive. Skupljajte samo one gljive koje dobro poznajete.
- Jedini način da zaštite od otrovnih gljiva je da ih dobro upoznate.
- Nikada nemojte smetnuti s uma „OPREZ JE MAJKA MUDROSTI“!
Pronalazak ovih vrsta na navedenom lokalitetu predstavlja prvi registrirani pronalazak u Slavoniji, stoga je od iznimne važnosti da se zbog biološke raznolikosti gljiva ovaj lokalitet sačuva.
Zaštićena vrsta jelenovo uho Polyporus umbellatus raste i živi i
Zaštićena vrsta omotana krivonoška Pleurotus calyptratus* živi najčešće kao saprotrof na krupnim drvenim ostacima, te je potrebno na lokaciji ostaviti određeni broj trupaca te starih i mrtvih uspravnih stabala. Iste mjere zaštite vrijede i za rogljasti hrčak Discina fastigiata i Češku smrčkovicu Vepra bohemica.
Rod Cephalanthera
Orhideje roda Cephalanthera nemaju gomolje nego podanke. Cvatu od travnja do srpnja. Ovaj rod u Hrvatskoj broji tri vrste i sve tri su IUCN-u ugrožene. Na istraživanom području smo registrirali dvije vrste bijela naglavica Cephalanthera damasonium i dugolisna naglavica Cephalanthera longifolia.
Rod Dactylorhiza
Orhideje roda Dactylorhiza se često pogrešno svrstavaju u rod Orchis. U Hrvatskoj raste 9 vrsta i nekoliko podvrsta ovog roda. Na istraživanom području smo registrirali pjegavi kaćun Dactylorhiza maculata koja cvjeta u lipnju i srpnju i Fuhsov kaćun Dactylorhiza fuchsii koji cvjeta u istom vremenskom periodu.
Rod Neottia
Orhideje roda Neottia su potpuno ovisne o gljivama. Vrsta šumska kokoška Neottia nudis-avis koju smo registrirali u ovom istraživanju, razvija podzemne organe koji zauzimaju ogromnu površinu, i stoga mogu imati jako puno simbiontskih gljiva. Rizom nekoliko godina proizvodi korijenje u obliku gnijezda, po kojem je i dobila ime (grčki neottis – gnijezdo). Kad sjemenke prokliju, provedu 5 – 8 godina ispod zemlje spremajući nutrijente. Tek nakon toga raste stabljika s reduciranim lišćem. Posebno je zanimljivo da je ova orhideja sposobna da cvate i pod zemljom. Cvate od lipnja do srpnja.
Jajasti čopotac Neottia ovata jedna je od najčešćih europskih vrsta orhideja zahvaljujući manje upadljivom izgledu. Cvate od svibnja do srpnja, a u cvatu može biti 20 – 80 žutozelenih cvjetova.
Rod Ophrys
Rod Ophrys je jedan od najznačajnijih rodova orhideja i
Rod Orchis
Rod Orchis je jedan od najbogatijih rodova u Europi, a u Hrvatskoj raste 16 vrsta s priličnim brojem podvrsta. Vrste ovog roda imaju gomolj, a razvoj cijele biljke traje 7 – 8 mjeseci. Počinje u jesen rastom prizemnih listova, a traje i zimi osim u vrijeme jako niskih temperatura. Na ovom lokalitetu su zabilježene tri vrste: muški kaćun Orchis mascula (cvate od travnja do svibnja), mali kaćun Orchis morio (cvate od travnja do srpnja) i trozubi kaćun Orchis tridentata (cvate od svibnja do lipnja).